Pelosi ve Ocasio-Cortez’in de aralarında bulunduğu Kongre üyesi Demokratlar’dan Biden’a çağrı: İsrail’e silah transferi durdurulsun

T24 Dış Haberler

Aralarında eski Temsilciler Meclisi Başkanı ve Joe Biden‘ın önemli müttefiklerinden Nancy Pelosi‘nin de bulunduğu 35’ten fazla Kongre üyesi Demokrat, Başkan Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a İsrail’e silah transferinin durdurulması çağrısında bulunan bir mektup imzaladı. 

Mektupta, “Yardım çalışanlarına yönelik son saldırı ve giderek kötüleşen insani kriz ışığında, bu silah transferlerinin onaylanmasının haksız olduğuna inanıyoruz” denildi.

Mektup, Pelosi ve aralarında Temsilciler Barbara Lee, Rashida Tlaib ve Alexandria Ocasio-Cortez’in de bulunduğu 36 Demokrat tarafından imzalandı.

Mektupta ayrıca ABD’ye, World Central Kitchen (WCK) insani yardım çalışanlarına yönelik hava saldırısına ilişkin bir ABD soruşturması açılana kadar ya da İsrail’in “Gazze’deki masum sivillere verilen zararı azaltmaması” halinde bekleyen silah transferlerini durdurması çağrısında bulunuldu. 

Sanders: Erzak akışını kolaylaştırana kadar tek bir kuruş bile almamalı

Senatör Bernie Sanders da Perşembe günü CNN’e verdiği demeçte, “Çok çok uzun zamandır gördüğümüz en kötü insani felaketlerden biriyle karşı karşıyayız… çünkü İsrail insani yardım kamyonlarının Gazze’ye ve özellikle de insanların en çaresiz durumda olduğu bölgelere girmesine izin vermiyor” dedi. Sanders, “İsrail, ABD’nin zaten kıtlıkla boğuştuğundan şüphelendiği bir bölgeye erzak akışını belirgin bir şekilde kolaylaştırana kadar askeri yardımda tek bir kuruş bile almamalı” çağrısında bulundu. 

Ne olmuştu?

İsrail’in 1 Nisan’da Gazze’deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda World Central Kitchen’ın çalışanları hayatını kaybetmişti.

Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan WCK’den yapılan açıklamada, saldırıda ölen 7 çalışanın Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araçta bulunduğu kaydedilmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise WCK çalışanlarının öldürülmesinde “kasıt olmadığını” savunarak, “Savaşlarda bu tür olaylar olur, bunu sonuna kadar araştıracağız. İlgili hükümetlerle iletişim halindeyiz. Bunun yeniden olmaması için her şeyi yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, ABD olarak WCK görevlilerinin öldürülmesiyle ilgili “bağımsız ve ayrı bir soruşturma” planlarının olmadığını açıklamıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x